Aktuality

Svět dopravy a logistiky - rozhovor (I. Havelková)

30. 10. 2023

Svět dopravy a logistiky

Rozhovor se studentkou Izabelou Havelkovou o její studentské praxi v TQM

 

Izabela Havelková studuje Střední odbornou školu ve Frýdku-Místku, provoz a ekonomika dopravy. Bydlí v obci Rybí, kousek od Nového Jičína. Ve volném čase ráda jezdí na koni nebo na motorce. Motorku ale sama neřídí. Ve škole ji baví odborné předměty, marketing, ekonomika nebo účetnictví. Ve společnosti TQM - holding s.r.o. Izabela absolvovala 20 dnů své povinné praxe ve firmách. Proč si vybrala pro studium obor dopravy a logistiky, kde se vidí po skončení školy a co se na praxi v TQM naučila, sdělí v následujícím rozhovoru.

 

Vždy jsi věděla, že chceš studovat dopravu a logistiku?

IH: Ne, vůbec. Viděla jsem se spíš na obchodní akademii nebo na jiné ekonomické škole. Věděla jsem, že nechci jít studovat gymnázium, protože bych pak musela jít studovat vysokou školu, a to pořád nevím, jestli půjdu. Ale to, že budu studovat dopravu a logistiku, to jsem si vůbec nepředstavovala.

 

Podle jakých kritérií jsi si vybírala střední školu?

IH: S výběrem mojí střední školy to bylo takové trochu na hraně. Původně jsem chtěla jít studovat cestovní ruch do Frenštátu pod Radhoštěm, ale pak jsme se dozvěděli o této škole ve Frýdku-Místku. Šli tam studovat moji 2 kamarádi z vyššího ročníku ze základní školy a řekli mi, že tato škola je vlastně super. Tak jsem tam. Škola má k dispozici různé obory a studenti mohou zdarma získat řidičský průkaz skupiny B a C.

 

Oceňuješ, že Ti škola nabízí získání řidičského průkazu sk. B a C zdarma?

IH: Určitě. Není moc škol, které nabízí svým studentům získání řidičského průkazu zdarma. Je to výhodné finančně a považuji to za hlavní benefit školy. Céčko ale nechci dělat, to řeknu rovnou. Toho se bojím. Je to velké auto a maličký človíček, ale „béčko“ si dělám. V pátek mám závěrečné zkoušky v autoškole.

 

Jaké máš jako student povinnosti týkající se povinné praxe ve firmách?
IH: Praxi ve firmách máme jako maturitní obor povinnou. Ve třetím ročníku je to 10 dnů povinné praxe ve firmách, ve čtvrtém ročníku je to taky 10 dnů. Firmy musí být z oboru doprava a logistika. Hledáme si je sami, nebo nám je přidělí škola.

 

Jak jsi se Ty dostala do TQM v Opavě? Bydlíš v Rybí, studuješ ve Frýdku-Místku. Opava je trochu z ruky…
IH: Když jsem byla malá, tak jsme bydleli v Opavě, až do mých 6 let. Mám tady rodinu. Babičku a dědu. Děda pracuje v TQM skoro 30 let (pozn. redakce – Izabelin děda pracuje jako řidič nákladní dopravy). On mi tuto praxi doporučil. Že by to tady bylo fajn, že je tu všechno, co studuji.

 

Jak Tvoje praxe probíhá? Co tady v TQM děláš?

IH: Jsem tady na praxi již podruhé, a to na oddělení nákladní dopravy. Byla jsem tady minulý rok a teď. Praxe je vesměs stejná. Učím se, jak se zakládají stazky, což je denní záznam o provozu vozidla, učím se, jak se vypisují faktury. Faktury vypisuji do tabulek, přiřazuji k nim čísla přeprav nebo čísla objednávek. Tak, ať je celá faktura kompletní. Vlastně to celé sepíšu a pak si to odškrtávám, když je to kompletní. To je na tom asi to nejlepší, to odškrtávání.

Mám to chápat tak, že Tě nejvíc baví odškrtávání?

IH: Je to precizní. Člověk ví, že má všechno v pořádku. Já ty faktury i čtyřikrát kontroluji, ať vím, že u nich mám přiřazenou objednávku. Kontroluji ať mi sedí čísla, a to i během toho, jak odškrtávám. Vlastně to pořád kontroluji. Učím se po sobě opravovat chyby a dávám si pozor na to, aby se něco takového nestalo.

 

Zmínila jsi, že si v Opavě vyrůstala do svých 6 let a pak jste jako rodina odešli. Co jsi o TQM věděla do své praxe?

IH: Když jsem tady ještě neměla praxi, TQM byly pro mě akorát žluté autobusy a kamiony. Děda vykládal své příběhy z cest. Co se mu stalo, kde všude jezdí, že je to téměř po celé Evropě a že tady prostě dělají dopravu. Více jsem se o společnosti dozvěděla, až jsem tady přišla. Už vím, že to není jenom nákladní doprava, nebo jenom autobusy. Je tady opravdu hodně činností.

 

Například?

IH: Třeba o logistice jsem vůbec nevěděla. Dozvěděla jsem se o ní až díku tomu, že jsme se byli podívat v Logistickém centru TQM, které se nachází vedle společnosti Ostroj. Zaujalo mě ze všeho asi nejvíc. Je to i z toho důvodu, že mě logistika baví víc než doprava. Myslím, že je to pro TQM nejlepší, že kromě dopravy mají i svůj vlastní sklad.

 

Jsi teď v maturitním ročníku a určitě přemýšlíš, co by si chtěla dělat po maturitě. Co Tě nejvíc láká?

IH: Upřímně, je to asi práce v zahraničí. Vím ale, že bude lepší mít nejprve vystudovanou vysokou školu a pak i zkušenost s prací v zahraničí.

 

Jakou vysokou školy bys chtěla studovat?

IH: Spíš váhám, jestli studovat dále logistiku, nebo studovat marketing a zahraniční obchod.

 

Jak by podle Tebe vypadal Tvůj ideální den ve Tvém zaměstnání?

IH: Jelikož nesnáším stereotyp a ubíjí mě představa toho, že přijdu do práce, sednu si za počítač a budu každý den, celý den, dělat úplně to stejné, tak bych chtěla pestrou práci a projekty. Takhle mě to baví i ve škole. Vždy, když máme dělat nějaký projekt, tak to musím mít ze všech nejhezčí, nejlepší. Projekty mě baví, baví mě i komunikace s lidmi, kteří jsou do projektu zapojeni. Např. co se dá zlepšit, kde se můžeme v projektu posunout. Baví mě vést lidi.

 

Co jsi se za dobu své praxe v TQM naučila? Jak jiné je studium na škole a pak skutečný provoz?

IH: Ve škole vás učí něco a vy sem přijdete s tím, že takhle by to mělo fungovat, protože vás to tak učí. Ale v praxi to tak není. Funguje to úplně jinak. My jsme ze školy natřískaný teorií o tom, jak by věci měly fungovat, ale jak skutečně fungují, jsem se dozvěděla až tady.

 

Mohla bys uvést konkrétní příklad?

IH: V celnictví jsme se učili, že my jako celníci vypisujeme CMR doklady, což jsou vlastně doklady k vozidlu a k přepravě obecně. Ale tady CMR doklady umí v mimořádných případech vypsat řidiči sami. A přijde mi to lepší.

 

Tvůj děda pracuje jako řidič nákladní dopravy v TQM téměř 30 let. Ovlivnilo tě to při výběru toho, co studuješ?

IH: Ne, nemělo to na mě vliv. Děda mi spíše pomohl se získáním praxe v TQM. Chtěla jsem co nejlepší firmu, která se věnuje různým činnostem, ať se toho co nejvíce dozvím. Věřím, že mi to co nejvíc pomůže při tvorbě maturitní práce.

 

Izabele děkujeme za rozhovor a přejeme jí v životě hodně štěstí při každém jejím rozhodnutí.

 

Opava, 12.09.2023